top of page

Stresszkezelés és a kiégés megelőzése

Helyszín: Dorea Institut - Barcelona - Spanyolország


Fantasztikusan felemelő egy hetes kurzuson vettem részt a Dorea Institute szervezésében Barcelonában. Valószínűleg a helyszín is sokat nyújtott abban, hogy az órákon tanultakat, illetve a már ismert pszichológiai jelenségeket még inkább elmélyítsem és továbbgondoljam. Megismerkedtünk egymással, a különböző kultúrákkal, a bolgár, német, holland, spanyol, olasz és magyar tanítási kultúra jellegzetességeivel, a stressz jellemzőivel és a megküzdési stratégiákkal. Igen színes kép alakult ki bennünk arról, hogy ez mennyire kultúra és egyénfüggő! Ezért is fontos az elvonulás, a magunka nézés, és az egyéni helyzetek elemzése után az egyéni helyzet kezelése. Ezekre is rengeteg sok hasznos információt és gyakorlati tanácsot kaptunk az egészséges életmód, aromaterápia, jóga, mozgás, és a kihagyhatatlan mindfulness, azaz tudatos jelenlét gyakorlásával.


A jó és rossz stressz megkülönböztetése alapvető fontosságú a kiégés megelőzésében. A pozitív stressz rövid ideig áll fenn, motivál és arra ösztönöz, hogy a figyelmünket a számunkra érdekes és eredményeket hozó feladatra összpontosítsuk. Élvezettel végezzük így a munkánkat. A negatív stressz alattomosan férkőzik be mindennapjainkba, ha nem vagyunk résen. Olyan fizikai tüneteket okozhat, melyek mint betegség jelennek meg. Hosszú távon kiégés, teljes motiválatlanság lehet az eredménye. Tanárként fontos ezekkel a jelenségekkel tisztában lenni, nem csak a saját jól létünk, hanem tanítványaink tanuláshoz való hozzáállása miatt is. Stresszoldó technikák, mint a légzés, a testtudatos mozgás, izmok feszítése és elernyesztése csak egy pár ötlet, ami nagyon egyszerűen beépíthető akár a tanórák menetébe is. Tanulni ellazult állapotban lehet igazán!


Megismerkedtünk a mindfulness- tudatos jelenlét- alapvető gondolataival. Lényege a jelen és a történések tudatos megfigyelése, ítéletmentes elfogadása, a történésekkel kapcsolatos érzéseink és érzelmeink megfigyelése. Ezek után képesek lehetünk reakcióink megváltoztatására, ha ez szükséges. Gyakorlással az eddig esetlegesen nem működő sémákat felülírhatjuk, és sokkal kellemesebb légkört tudunk magunk körül kialakítani. Ennek mind a tanításban, mind intézményi szinten, a munkahelyi kapcsolatokban, a közösségépítésben óriási szerepe van. A stressz megelőzhető, de legalábbis csökkenthető megfelelő társas kapcsolatokkal.


Comments


bottom of page