top of page

Két hét a holisztika jegyében

Helyszín: Malaca Instituto - Malaga - Spanyolország

A Malaca Instituto egy meglehetősen összetett és jól átgondolt intézmény, ahová a tanulók nem csak elmennek egy spanyolórára, majd hazamennek, hanem a napjuk jelentős részét ott töltik. Az iskola két teljesen egymáshoz kapcsolódó épületből áll, a nyelviskolából és a hotelből. Természetesen tartozik hozzá egy étterem-kávézó, és a délutáni pihenés helyszínéül szolgáló medence.

A nyelviskolába a spanyolt tanulni vágyók általában egy-két-három hétre érkeznek, de akad, aki jóval hosszabb időt tölt el Málagában. A tanulók a hétfői szintfelmérő után csatlakoznak a szintjüknek megfelelő csoportba.

A Malaca Instituto a medenceparton henyélésnél jóval több lehetőséget kínál a szabadidő eltöltésére. A programok meglehetősen széles skálán mozognak, szerveznek városnéző kirándulásokat, hetente változik, melyik városba, kajakozást, táncórát, filmnézést és kulturális beszélgetést. A programokat előre meghirdetik, a következő két hét programja több helyen látható az iskolában.

A Malaca Instituto spanyoltanároknak szóló mobilitási programja alapvetően két egységből áll. A részt vevő tanárok napi hat tanórán vesznek részt, ebből négy óra nyelvfejlesztés, két óra módszertan. A nyelvfejlesztés órák a csoport szintje és igényei szerint alakulnak, főként kommunikáció-hangsúlyos órák, de az igények szerint érintettünk nyelvtani kérdéseket is. A módszertani kurzuson minden nap másik témakört vettünk, az adott téma elméleti alapjaitól kiindulva nézünk meg feladattípusokat, ötleteket, amelyeket a későbbiekben szabadon felhasználhatunk. A módszertani kurzus tematikájába a következő témakörök fértek bele: kiejtés, holisztika, beszédkészség, szókincs, játékok, olvasott szövegértés, íráskészség, nyelvtan, tárgyak használata.

A módszertani kurzus keretein belül minden napra más téma jutott, voltak közöttük olyanok, amelyekről általában jóval több szó esik a továbbképzéseken, workshopokon, mint például a játékok vagy a beszédgyakorlás szerepe a nyelvórákon, de az új ötletek mindig jól jönnek, minél több feladatból válogathatunk, annál jobb. A sokrétű tematikának köszönhetően azonban a nyelvtanítás mind a tanárok, mind a diákok körében kevésbé népszerű elemei is szóba kerültek, mint az íráskészség vagy az olvasott szövegértés tanítása. Nagyon sok ötletet, feladatot néztünk meg, amelyek a jövőben nagyon jól hasznosíthatók lesznek.

Számomra azonban a legérdekesebb téma a holisztika volt, hiszen a maga megfoghatatlanságával nem is volt teljesen világos, mit keres a tematikában. De mivel a holisztikus szemlélet alapja az egészre, az egységre helyezett hangsúly, nagyon érdekes volt látni, ahogy az óra végére kialakult a csoportban az egység, köszönhetően a pozitív kifejezésmódnak. Azzal, hogy mondunk valami kedveset, jót, pozitívat a társunknak, csökkentjük a szorongást és növeljük az önbecsülést. És a nyelvtanításnál és nyelvtanulásnál ezek kétségtelenül fontos dolgok, és a módszer, a feladatok rávilágítanak arra, hogy ezt nem is olyan nehéz elérni egy nyelvórán, ahol különböző országokból származó, egymást alig ismerő diákok ülnek. A tanfolyam hangulatát egyébként ez a holisztikus szemlélet jellemezte, mindenki őszintén, pozitívan és előítéletek nélkül kezelte a másikat, ami mind az órákon, mind az órán kívüli kapcsolatainkon érezhető volt.

bottom of page